Breaking News
Home / Uncategorized / Hakan Günday

Hakan Günday

29 Mayıs 1976 tarihinde Yunanistan’da doğan Hakan Günday, eski milletvekili Faik Günday‘ın torunudur. İlköğretimini Brüksel’de bitiren Günday, lise öğretimine Ankara’da devam etti. Liseden mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi’nde Edebiyat Fakültesi Fransızca Mütercim Tercümanlık Bölümünü okudu. Eğitimini yarıda bırakarak Libre de Bruxelles’in siyasal bilimler bölümüne geçti. Bu bölümü de yarıda bırakıp Ankara Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Kamu Yönetimi Bölümünü okudu.

Hakan Günday, Nevzat Çelik‘in desteği ile ilk kitabını 2000 yılında yayınladı. Kinyas ve Kayra adını verdiği bu kitap büyük ses getirdi. Bu kitap iki Türk gencinin, Afrika’da başlayan sonrasında Amerika ile devam edip Türkiye’de biten maceralarını anlatıyor. Üniversite’den atıldığı gün bir kıraathanede yazmaya başladığını anlatan Günday, kitabın bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmediğini söyledi.

2002 yılında tekrar piyasaya Zargana adında yeni bir kitap çıkarttı. Günday bu kitabında, 12 yaşında evlatlık olduğunu öğrenince evden kaçan bir kız çocuğunun sonrasında tecavüze uğrayıp tüm duygularını yitirişini anlatıyor.

2013 yılının Ekim ayında Daha adlı bir roman daha yayınlanmıştır. Bu kitap, bir kaçakçı oğlunun hikayesini anlatıyor. Küçük yaşta kaçakçılığı öğrenen Gâza adlı çocuğun üstüne onlarca insanın sorumluluğu yükleniyor.

Hakan Günday’ın aynı adlı romanından uyarlanan ve yönetmenliğini Onur Saylak‘ın yaptığı “Daha” adlı filmde, Tuba BüyüküstünAhmet Mümtaz TaylanHayat Van EckTurgut Tunçalp rol almıştır.

2018‘in Nisan ayında Puhutv’de yayınlanmaya başlayan senaryosunu Hakan Günday‘ın yazdığı ‘Şahsiyet’ dizisinin yönetmenliğini Onur Saylak yaparken, başrollerini Haluk BilginerCansu DereMetin AkdülgerŞebnem BozokluNecip MemiliHüseyin Avni DanyalMüjde Arİbrahim Selim ve Fırat Topkorur paylaştı.

Ödülleri :
2015 – Médicis Yabancı Yazarlar Ödülü – En İyi Yabancı Roman Ödülü kazandı (Daha)
2014 – 26 Kasım 2014 tarihinde Fransa‘nın başkenti Paris‘te düzenlenen törende 2014 yılı Türk-Fransız Edebiyat Ödülünü “Ziyan” isimli romanıyla almıştır.

Kitapları :

2020 – Kana Diz Kana
2013 – Daha
2011 – Az
2009 – Ziyan
2007 – Azil
2005 – Malafa
2003 – Piç
2002 – Zargana
2000 – Kinyas ve Kayra

Filmleri ve Dizileri :
2018 – Şahsiyet (TV Dizisi)
2018 – Müslüm (Sinema Filmi)
2015 – Orman (Kısa Film)
2013 – Çok Uzun Bir Hikayenin Tam Ortası(Kısa Film)

About admin

Check Also

Birkan Sokullu Kimdir, Nerelidir? Oynadığı Diziler

Son zamanlarda Türkiye’de en çok izlenen diziler arasında yer alan Masumlar Apartmanı, gerçek bir hayat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir