Breaking News
Home / Uncategorized / Oğuz Atay

Oğuz Atay

Türk edebiyatında devrim niteliğinde roman çıkartan Oğuz Atay, 1934 yılında Kastamonu’da dünyaya geldi. 11 yıl CHP’de Milletvekili olarak görev alan Cemil Atay’ın oğludur. Annesi ise ilkokul öğretmenidir.

1971-1972 yılları arasında yazdığı, tıpkı “Kürk Mantolu Madonna” gibi şu anda popüler kültürün kölesi olan Tutunamayanlar kitabı o zamanlar birçok tartışmaya konu olmuştur ve TRT Roman Ödülü’nü kazanmıştır.

Çoğu yazar ve okuyucuya göre Türk Edebiyatı’nın en önemli eserlerinden biri olan Tutunamayanlar, son dönemlerde çok fazla popülerleşmiştir. Oğuz Atay’ın tersine öldükten sonra anlaşılmaya başlayan bu kitabın değeri Oğuz Atay’ın şu sözlerini akıllara getiriyor “Beni hemen anlamalısın, çünkü ben kitap değilim, çünkü ben öldükten sonra kimse beni okuyamaz, yaşarken anlaşılmaya mecburum.”

Atay, bu kitaptaki dilini, ağır ve anlaşılması zor bir şekilde kullanmış. Sosyal medya üzerinden sıkça sözleri paylaşılan Oğuz Atay’ın popülaritesi birden bire artmıştır. Kitabın sadece adı ile okuyucuları etkileyen Atay, tutunamayanlardan kastı, kendi yaratılışı ya da hayattan beklentisi itibariyle onu hayatta bulamayan, çevresinde göremeyen, dolayısıyla bir tür hayal kırıklığı içerisinde olan ve ne yapacağını bilmez bir konumda kalan kişilerdir.

Türk edebiyatının en çok bilinen kitabı olan Tutunamayanların okuyucu sayısı düşünüldüğü gibi pek fazla değildir. Özellikle sosyal medya sayesinde popüler hâle gelen bu kitap, kitabın içinden paylaşılan sözler ile popüleritesini arttırmayı başarmıştır.

Oğuz Atay’ın çocukluğu içine kapanık fakat dürüst geçmiştir. O kadar dürüsttür ki öğretmeninin “kardeşini sevmeyen var mı?” sorusuna kalkan tek parmak onunki olmuştur.

Espri anlayışı da gayet iyi olan Atay, çocukluğunda sokakta gördüğü çoğu şeyi karikatürize ederek ailesine anlatır ve onların üzerinden mizah çıkartırdı.

Hayran olduğu yazarlar; Dostoypveski ve Kafka’dır. Hatta Tutunamayanlar kitabında “böyle basit ölçülerle insanları değerlendirirler, Dostoyevski’yi okumamışlardır bilmezler” diye de gönderme yapmıştır. 

Bu romanını aşık olduğu kadın sevin ve intihar eden arkadaşı Ural’a ithaf etmiştir. Orhan Pamuk, Oğuz Atay hayranlarından birisidir. Tutunamayanlar kitabı yayınlandığında, satın alan ilk insanlardan birisidir. Kitabı defalarca okur. Daha 20 yaşında üniversite öğrencisi olan Pamuk, bu kitaptan çok etkilenir.

Bu kitap TRT ödülü dışında başka bir ödül daha almamıştır. Yaşarken pek fazla ilgi görmeyen Atay, öldükten sonra fazlasıyla şöhret kazanmıştır.

Çoğu yazarın yaşadığı gibi Atay’da öldükten sonra hak ettiği değeri görmüştür. Ömer Seyfettin ölünce, kimsesiz sanılıp cesedinin kadavra yapılması da buna bir örnektir.

Oğuz Atay Ne Zaman Öldü?

Oğuz Atay, Mecidiyeköy’de yaşayan arkadaşı Altay Gündüz’ün evinde ölü bulunmuştur. Banyo yapmak için girdiği duştan uzun süre çıkmayınca Altay merak edip kontrol etmek için Altay’a seslenmiştir ve bunun üzerine Atay, “Sevinmeyin, daha ölmedim” söylemlerinde bulunur. Bu şakası üzerine Altay güler ve salona geri döner. Uzun bir süre daha banyodan çıkmayan Oğuz Atay’ın öldüğü anlaşılır. 13 Aralık 1977 yılında vefat eden Oğuz Atay, Edirnekapı Sakızağacı mezarlığına defnediliri.

YAYINLANMIŞ ESERLERİ

Tutunamayanlar (1972)
Tehlikeli Oyunlar (1973)
Bir Bilim Adamının Romanı (1975)
Korkuyu Beklerken (1975)
Oyunlarla Yaşayanlar (1975)
Günlük (1987)
Eylembilim (1998)

About admin

Check Also

Birkan Sokullu Kimdir, Nerelidir? Oynadığı Diziler

Son zamanlarda Türkiye’de en çok izlenen diziler arasında yer alan Masumlar Apartmanı, gerçek bir hayat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir